Roko operistų kolektyve yra mažiausiai matomų (tiksliau, tik girdimų) žmonių būrelis, apie kurį ir noriu papasakoti šįkart. Tai – dainų tekstų rašytojai. Priminsiu, kad roko operos kūrimo procesas prasideda nuo scenarijaus rašymo ir dainų atrinkimo. Kai jau žinoma, per kurią dainą kas vyks, darbo turi imtis rašytojai. Dažniausiai vienas rašo 1-3 tekstus, kuriuos po to dar peržiūri “redaktoriai”. Žimoma, kiekvienas rašantis turi savo stilių ir metodus, tad šįkart pasidalinsiu savo patirtimi. Pirmiausia gaunu dainą ir scenos aprašymą, kad žinočiau, ką per ją veikia roko operos veikėjai. Dažniausiai režisierius pasako, apie ką turi būti tekstas, o kartais rašytojas gali improvizuoti (nežinia, kas lengviau:). Tada prasideda kūrybinis procesas – turiu dainos idėją, turiu dainą ir jos žodžius originalo kalba, lieka tik skaičiuoti skiemenis ir rašyti lietuviškus žodžius. Žinoma, reikia galvoti apie rimą, ritmą, roko operos temą, scenos veiksmą, veikėjo charakterį bei viską susieti su matematika bei informatika. Man tada kyla daugiausia problemų, nes atrodo, kad visi MIF’ui aktualūs terminai yra labai ilgi ir juos sunku surimuoti, bet įsiklausius į tekstus paaiškėja, kad kiti ir informatikoje mato poeziją.

Žinoma, visi nori, kad tekstas būtų parašytas kuo greičiau, tačiau tai ne visada lengva. Pavyzdžiui aš dainą kartais rašau ir 5 dienas, nes sugalvojus pirmą posmą, nebelimpa antras, tada reikia perkurti ir pirmą, o galų gale trūksta vienos eilutės, kurią galvoju dvi dienas, o sugalvojus reikia perkurti ir priedainį. Tada redaguojantis tekstus pasako, kad nieko gero neparašei ir turi dvi dienas perkurti viską. Ačiū šv. Miciui, kad taip atsitinka ne kiekvieną kartą, o tokie kaip Zbigas sugeba dainas parašyti ir per vieną vakarą.

Žinoma, viskas toliau priklauso nuo vokalisto – jam lieka dainą išmokti ir sėkmingai sudainuoti per roko operą. Nors dauguma tekstų yra sukuriami likus mėnesiui iki pasirodymo, būna, kad vokalistai žodžius mokosi paskutinę dieną, o per koncertą dalį ir pamiršta. Džiugu, kad sugeba išsisukti ir dauguma net nesupranta, vis dėlto tai nepagarba žiūrovui ir ypač teksto autoriui – juk tai vienintelis jo teksto “pasirodymas”.

Na, bet rašytojai dirba, vokalistai mokosi dainuoti lietuviškus tekstus, o jūs turite progą dar prieš roko operą susipažinti su vienos dainos ištrauka:

Ar tai jau laimė?

Žinau, turiu namus,
Kuriuos dabar jaučiuosi saugiai.
Pažint, galiu skaičius,
Rašyt lemas tarsi vienuoliai.

Tačiau turiu minčių,
Kurios naktim miegoti trukdė.
Kaip aš žinot galiu,
Ar tai jau laimė? <…>

Tęsinį ir kitus tekstus galėsite išgirsti atėję į balandžio 29 vyksiančią roko operą. Iki.